Twenty Thirteen - en to pt translation catalogue (60 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
pt: O tema 2013 leva-nos de volta ao blog, com uma gama completa de formatos de artigos, cada um apresentado de forma única. Tem muitos pormenores de design, com um esquema de cores vibrante e imagens de cabeçalho correspondentes, tipografia cuidada e um layout flexível, adaptado a qualquer tamanho de dispositivo.

en: %s Archives
pt: Arquivo de %s

en: Tag Archives: %s
pt: Arquivo de etiquetas: %s

en: Search Results for: %s
pt: Resultados da Pesquisa por: %s

[ctx: header image description]
en: Star
pt: Estrela

[ctx: header image description]
en: Diamond
pt: Diamante

[ctx: header image description]
en: Circle
pt: Círculo

en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pt: O tema Twenty Thirtenn necessita da versão 3.6 do WordPress, no mínimo. A sua versão é a %s. Por favor actualize a sua instalação e tente novamente.

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Seguinte <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
pt: <span class="meta-nav">&larr;</span> Anterior

en: Full resolution
pt: Máxima resolução

en: Link to full-size image
pt: Ligação à imagem no tamanho real

en: <span class="attachment-meta">Published on <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Return to %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>
pt: <span class="attachment-meta">Publicado em <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time>, em <a href="%3$s" title="Voltar a %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>

en: Skip to content
pt: Saltar para o conteúdo

en: Permalink to %s
pt: Ligação permanente para %s

[ctx: 1: post format name. 2: date]
en: %1$s on %2$s
pt: %1$s em %2$s

en: View all posts by %s
pt: Ver todos os artigos de %s

en: Sticky
pt: Fixo

en: Post navigation
pt: Navegação de artigos

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Artigos mais recentes <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
pt: <span class="meta-nav">&larr;</span> Artigos mais antigos

en: Posts navigation
pt: Navegação de artigos

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
pt: Aparece em artigos e páginas, na barra lateral

en: Secondary Widget Area
pt: A área secundária de widgets

en: Appears in the footer section of the site.
pt: Aparece no rodapé do site

en: Main Widget Area
pt: Área primária de widgets

en: Page %s
pt: Página %s

[ctx: Bitter font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Bitter, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt: desligado

[ctx: Source Sans Pro font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Source Sans Pro, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt: ligado

en: Navigation Menu
pt: Menu de navegação

en: Proudly powered by %s
pt: Criado com %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
pt: Plataforma Semântica de Publicação Pessoal

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não foi possível encontrar o que procurava. Talvez uma pesquisa ajude.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
pt: Pedimos desculpa, mas nada correspondeu aos seus critérios de procura. Por favor volte a tentar com palavras-chave diferentes.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt: A postos para publicar o seu primeiro artigo? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Nothing Found
pt: Não foi encontrado nada

en: View all % comments
pt: Ver todos os % comentários

en: One comment so far
pt: Um comentário até agora

en: Leave a comment
pt: Deixe o seu comentário

en: Edit
pt: Editar

en: Pages:
pt: Páginas:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Continuar a ler%s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Newer Comments &rarr;
pt: Comentários mais recentes &rarr;

en: &larr; Older Comments
pt: &larr; Comentários Mais Antigos

en: Comment navigation
pt: Navegação de comentários

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: Um pensamento em &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[1]: %1$s pensamentos em &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Category Archives: %s
pt: Arquivo da Categoria: %s

en: All posts by %s
pt: Todos os artigos de %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Ver todos os posts de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: About %s
pt: Sobre %s

en: Archives
pt: Arquivo

en: Yearly Archives: %s
pt: Arquivo anual: %s

en: Monthly Archives: %s
pt: Arquivo mensal: %s

en: Daily Archives: %s
pt: Arquivo diário: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt: Parece que nada foi encontrado neste sítio. Talvez uma pesquisa ajude.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
pt: Isto é um pouco embaraçoso, não?

en: Not Found
pt: Não Encontrado

note: #-#-#-#-#  twentythirteen.pot (Twenty Thirteen 1.8)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/
pt: https://pt.wordpress.org/

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
pt: a equipa do WordPress
